Pomoc po porodzie - położna środowiskowa

Pomoc po porodzie - położna środowiskowa

Poród dla kobiety jest wielkim wydarzeniem w życiu. Zdaje sobie ona sprawę, ze będzie musiała zaopiekować się niemowlęciem, gdzie nie jest to łatwa funkcja dla matki. Sama po porodzie jest wyczerpana a ma obok małego noworodka, którym trzeba się zająć. Warto, gdy młoda mama ma osobę, która wesprze ją w pierwszych dniach po porodzie. Wiadomo, że musi zadbać o siebie jak i o noworodka.

Bardzo często bywa, ze po porodzie kobieta czuje zmęczenie, apatię, smutek i popada w depresję. Dlatego tak ważną rolę gra najbliższa rodzina jak i też położna środowiskowa.

Duża ilość mam przechodzi kryzys swojego życia, mimo ze bardzo chciały mieć potomka. Czasami zdarza się że dzieje się tak, bez względu na jej wolę. W organizmie młodej mamy zachodzą wielkie zmiany, kondycja jest gorsza a wysiłek włożony w poród wykańczają jej organizm. Pojawiają się dolegliwości z bólem krocza,brodawek oraz brak sił na normalne funkcjonowanie.

Często kobieta po porodzie dochodzi do normalności po 6 tygodniach, dlatego tak ważne jest aby obok niej była jej najbliższa rodzina, która będzie ją wspierać i pomagać w opiece nad niemowlakiem. Okazywanie uczuć nie tylko maluszkowi ale mamie będzie bardzo ważne w dojściu do zdrowia. Mama potrzebuje wsparcia, zainteresowania oraz serdeczności.

Warto obserwować młodą mamę, ponieważ bardzo często zdarza się, że mamy wpadają w depresję poporodową. Jest to bardzo groźne, dlatego warto aby najbliżsi obserwowali zachowanie matki po porodzie. Bywa że kobieta zbyt emocjonalnie podchodzi do swojej roli, zaczyna myśleć negatywnie, ma lęki, ciągle płacze a dziecko odtrąca, wtedy ważną rolę spełnia najbliższy członek rodziny. Należy zasięgnąć informacji u położnej środowiskowej, jej ginekologa a nawet udać się do psychologa, prosząc o poradę.

 

Położna środowiskowa pomaga kobiecie po porodzie

Każda kobieta po porodzie ma pomoc od położnej środowiskowej, dziecko przez 2 miesiące a kobieta w okresie połogu do 42 dni od chwili urodzenia dziecka. Położna środowiskowa ma obowiązek wykonania do 6 wizyt patronażowych.

Położna środowiskowa, to pielęgniarka, która opiekuje się kobietą poza szpitalem.

 

W czym może pomóc pielęgniarka środowiskowa:

  • opieka nad kobietą po porodzie,

  • edukowanie kobiety w połogu,

  • opieka na noworodkiem,

  • sprawdzanie stanu krocza,

  • obserwacja kobiety pod względem depresji,

  • uczenie młodej mamy jak ma przebiegać kąpiel niemowlaka.

     

Pierwsza wizyta położnej środowiskowej odbywa się do 48 godzin po powrocie ze szpitala kobiety oraz dziecka. Położna bada dziecko, wykonuje pomiary masy i długości ciała, uczy młodą mamę przystawiać noworodka do piersi. Obserwuje zachowania rodziny w stosunku do kobiety jak i do nowo narodzonego dziecka. Przekazuje informację kiedy powinny odbyć się pierwsze szczepienia ochronne czy badania profilaktyczne. Sprawdza krocze kobiety po porodzie lub szwy po cięciu cesarskim. Instruuje jak dbać o higienę mamy jak i noworodka.