Plastyka ucha na NFZ czy prywatnie?

Plastyka ucha na NFZ czy prywatnie?

Wiemy doskonale, że zabiegi mające na celu poprawę zewnętrznego wyglądu wiążą się z pełną odpłatnością, którą musi ponieść zainteresowany pacjent. Jednak są od tego odstępstwa, ponieważ dzieci w wieku od 6-14 tego roku życia mogą domagać się o nieodpłatną operację z funduszu NFZ.

Odstające uszy, zdeformowane, niedorozwinięta grobelka czy przerost płatków uszu u dzieci do 14 roku życia mogą być poddane zabiegowi z NFZ. Wiadomo, że dziecko wraz z rodzicem będą czekać na taką operację bardzo długo to warto skorzystać z refundowanego zabiegu. W takiej sytuacji NFZ analizuje sytuację materialną opiekunów dziecka i może wydać pozwolenie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

Jest także dobra wiadomość dla pacjentów pełnoletnich, jeśli uszy zostały zdeformowane na skutek nieszczęśliwego wypadku, poparzenia, czy zaburzenia słuchu, wtedy pacjent ma prawo złożyć wniosek do NFZ o sfinansowanie zabiegu. Dołączyć musi skierowanie wystawione przez lekarza rodzinnego lub chirurga plastycznego, który ma podpisaną umowę z NFZ.

 

Operacja plastyczna ucha na NFZ i prywatnie

Wszystkie operacje uszu wykonywane są przez chirurga plastyka, który jest specjalistą w poprawie wyglądu człowieka. Chirurg plastyk zajmuje się chirurgią rekonstrukcyjną lub chirurgią estetyczną. Opcja plastyczna uszu jest zabiegiem krótkim i bardzo bezpiecznym, nie występują skutki uboczne.

Jednak chęć poprawy swojego wyglądu dopada wiele dorosłych ludzi, chcą oprawić swój wygląd zewnętrzny, uszy odstające oraz wiele nieprawidłowości z którymi się borykają. Wtedy muszą udać się do prywatnej kliniki chirurgi plastycznej, gdzie lekarz specjalista oceni oraz wyceni taką operację. Operacja uszu w prywatnej klinice to koszt od 3-5 tyś zł. Korekcja odstających uszu, czyli tak zwana otoplastyka to zabieg czysto estetyczny, który pomoże w dobrym samopoczuciu pacjenta.

Podczas pierwszej konsultacji lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, należy poinformować go o chorobach, alergiach oraz przyjmowanych lekach. W trakcie takiej wizyta lekarz ustala z pacjentem jakie zostanie podane znieczulenie, które najczęściej jest znieczuleniem miejscowym. Jeśli pacjent ma problemy z sercem chirurg plastyk może wysłać pacjenta na konsultację z kardiologiem.

W trakcie korekty uszu odstających chirurg wykonuje nacięcia na tylnej małżowinie ok 1 cm od tylnej bruzdy. Następnie formuje wypukłość grobelki, za co jest odpowiedzialna chrząstka uszna. Wszystko to zszywa nierozpuszczalnymi nićmi. Następnie zakłada ciasny opatrunek, by uszy obrały odpowiedni kształt. Pierwsza doba dla pacjenta będzie bardzo trudna, ponieważ będzie dokuczał ból, gdzie pacjent musi brać leki przeciwbólowe. Przez dwa tygodnie pacjent musi być ostrożny, unikać dźwigania i dbać o siebie. Operacja trwa krótko do 45 minut, pacjent nie pozostaje w szpitalu a efekty są długotrwałe.