Hospicjum prywatne czy na NFZ?

Hospicjum prywatne czy na NFZ?

W Polsce na NFZ jest ponad 440 hospicjów, z czego 200 ma stacjonarne oddziały opieki paliatywnej.

Hospicja dzielą się na:

  • domowe

  • ambulatoryjne

  • stacjonarne.

 

Hospicjum domowe to nic innego jak leczenie farmakologiczne we współpracy z lekarzem i pielęgniarką. W tym przypadku rodzina pacjenta hospicjalizowanego w domu może bezpłatnie wypożyczyć sprzęt medyczny, skorzystać z opieki psychologa. Lekarz opiekujący się takim pacjentem wprowadza leczenie objawów somatycznych jak też podaje leki w bardzo silnym bólu, które wspomagają pacjenta. Lekarz dostępny jest 24 godziny przez każdy dzień tygodnia. Wizyty domowe przez pielęgniarkę odbywają się co najmniej 2 razy w tygodniu.

 

Hospicjum stacjonarne dostępne jest dla pacjentów, które nie mają szans na wyleczenie. Wysyłany jest tam pacjent z chorobami nowotworowymi, który nie rokuje na przeżycie. Takiego pacjenta kieruje lekarz pierwszego kontaktu a lekarz hospicjum musi taka decyzję zatwierdzić. Chory w hospicjum stacjonarnym ma całodobową bezpłatną opiekę lekarz jak i pielęgniarki. Ma podawane leki, badania diagnostyczne jak też potrzebną rehabilitację czy radioterapię. W hospicjum stacjonarnym przebywają chorzy, którym rodzina nie potrafi się już zajmować ani przynieść ulgi w chorobie ale ma prawo być całą dobę z najbliższym.

 

Hospicjum ambulatoryjne to nic innego jak porady lekarza, opieka pielęgniarki, opieka psychologa oraz wsparcie rodziny pacjenta. Pacjenci są stabilni, nie mają możliwości samodzielnie dostać się do lekarza dlatego objęci są opieką lekarza dochodzącego. Wizyty lekarza czy pielęgniarki odbywają się nie częściej jak dwa razy w tygodniu. Chory ma przeprowadzane badania podmiotowe, przedmiotowe oraz diagnostyczne.

 

Jak dostać się do hospicjum?

Aby chory mógł zostać przyjęty do jednego z rodzajów hospicjum, jego rodzina musi dołączyć odpowiednie dokumenty, takie jak:

  • musi mieć potwierdzenie, ze zakończono leczenie przyczynowe,

  • skierowania wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego,

  • zgodę podpisaną przez chorego lub opiekuna chorego, że zgadza się na opiekę pod okiem hospicjum.

Osoba przyjęta do hospicjum w ramach kontraktu z NFZ musi ponieść koszty wyżywienia i zakwaterowania w wysokości nie większej jak 70% otrzymywanego świadczenia- renty czy emerytury.

Bardzo często rodziny chorego wolą wybrać prywatne hospicjum, w którym atmosfera jest domowa. Hospicja takie zapewniają profesjonalne wsparcie w zakresie opieki zdrowotnej, a oddany personel poświęca się dla pacjenta. Rzetelny i profesjonalny personel ma bardzo dobry kontakt z rodzina chorego, na bieżąco informuje ich oraz wspiera w ciężkich chwilach. Do prywatnego hospicjum przyjmowany jest chory z nieuleczalnymi schorzeniami. Każdego pacjenta traktuje się indywidualnie i stosuje się odpowiednią terapie farmakologiczną. Opiekunowie oraz terapeuci zatrudnieni w prywatnym hospicjum wspierają chorego oraz jego najbliższą rodzinę a asystent pielęgniarski czuwa nad chorym całą noc. Pokoje w prywatnym hospicjum zazwyczaj są dwuosobowe z łazienką, wyżywienie do pięciu posiłków na dzień a koszt takiego pobytu to ok 3 tyś na miesiąc. Do tego dochodzą koszty leków, maści oraz pieluch.