Badanie rentgenowskie RTG – prywatnie i na NFZ

Badanie rentgenowskie RTG – prywatnie i na NFZ

Badanie RTG, rentgenowskie to nic innego jak prześwietlenie miejsca chorego u pacjenta, wiązką promieniowania X. Wykonywane jest prywatnie oraz na NFZ. Na takim prześwietleniu widać organy wewnętrzne pacjenta jak żebra, płuca, serce, obojczyk, kręgosłup piersiowy, mostek. RTG inaczej mówiąc to badanie obrazowe, do których zaliczamy rentgen, mammografię lub tomografię komputerową. Badanie takie jest bezinwazyjne i bezbolesne. Do jednorazowego badania RTG wykorzystuje się małe dawki szkodliwych promieni rentgenowskich ale przy leczeniu nowotworu złośliwego wykorzystuje się silne promienie X. Małe dzieci jak i kobiety w ciąży nie mogą mieć wykonywanego RTG.


Najczęściej wykonywane badanie rentgenowskie:

  • RTG ręki

  • RTG nogi

  • RTG klatki piersiowej

  • RTG kręgosłupa 

  • RTG (pantomogram) zęba

  • RTG jamy brzusznej


Do wykonania RTG w gabinecie potrzebne będą:

  1. fartuch rentgenowski
  2. błona fotograficzna

  3. aparat rentgenowski

  4. osoba wyspecjalizowana do wykonywania RTG


Skierowanie na RTG obowiązuje w przypadku NFZ jak i wtedy, gdy robimy je prywatnie. Wiadomo, że na NFZ koszt prześwietlenia pokryje fundusz ale prywatnie pokrywa sam pacjent. Koszt takiego prześwietlenia uzależniony jest od tego, czego chcemy zrobić prześwietlenie i wynosi od 30 zł do 100 zł. Na prześwietleniu lekarz powinien napisać w jakim celu RTG ma być wykonane. 


Zalecenia i wskazówki przed i po badaniu RTG

Przed badaniem RTG:

Pacjenta na 48 godzin przed RTG obowiązuje dieta lekkostrawna, pomijając napoje gazowane, owoce, tłuste potrawy a palący musi odrzucić papierosy. Zaleca się aby przyjmować leki na wzdęcia. Przed samym badaniem pacjent musi być na czczo. Badanie RTG powinno być wykonywane co dwa lata a palacze co rok.


Po badaniu RTG:

Wielu lekarzy zaleca aby po RTG pacjent wykonał długą kąpiel z dodatkiem soli i sody oczyszczonej, która oczyszcza organizm z toksyn po promieniowaniu RTG, które zakwasza organizm.