Akupresura i akupunktura na co pomaga? Akupunktura i akupresura na NFZ i prywatnie

Akupresura i akupunktura na co pomaga? Akupunktura i akupresura na NFZ i prywatnie

Dowiedz się na co pomaga akupunktura i akupresura. Sprawdź czy akupresura i akupunktura jest na NFZ.

Życie w stresie, nadmiar obowiązków i borykanie się z chronicznym bólem sprawia, że coraz częściej szukamy innych rozwiązań na poprawę samopoczucia. Nic więc dziwnego, że sięgnięcie po tradycyjną chińską metodę – akupunkturę i akupresurę – zyskuje na popularności. Sprawdź czym różnią się te metody, na co pomagają oraz czy są one refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.


Akupunktura i akupresura – na co pomaga?

Akupunktura ma przywrócić równowagę energetyczną w organizmie, prowadzić do poprawy zdrowia i łagodzenia dolegliwości przez wprowadzanie cienkich igieł w określone punkty na ciele. Według chińskiej tradycji, punkty te znajdują się na kanałach energetycznych, czyli tzw. meridianach. którymi przepływa energia życiowa. Jeśli występują zaburzenia w przepływie energii "qi" mogą one prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Współczesna medycyna tłumaczy działanie akupunktury jako bezpośredni wspływ na układ nerwowy, gdzie przez wprowadzenie igieł stymuluje się nerwy, uwalniając przy tym endorfiny jako naturalny środek przeciwbólowy oraz inne substancje chemiczne, które mogą działać przeciwzapalnie i uspokajająco.

Akupresura tak jak akupunktura wywodzi się z medycyny chińskiej, ale zamiast igieł stosuje się w leczeniu ucisk określonych punktów palcami, dłońmi lub specjalnymi narzędziami. Stosowany ucisk, w zależności od potrzeb terapeutycznych, może być lekki lub intensywny. Akupresura również jak akupunktura oddziałuje na układ nerwowy, działając przeciwbólowa oraz relaksacyjnie, ale także ma wpływ n krążenie krwi i limfy wpływając na procesy regeneracyjne organizmu.


Na co zastosować akupunkturę i akupresurę?

  • Akupunktura jest stosowana w     leczeniu wielu różnych dolegliwości, zarówno fizycznych, jak i     psychicznych. Przede wszystkim akupunktura łagodzi ból, nawet ten     przewlekły jak ból pleców, stawów, migreny oraz ból wynikający     z urazów sportowych. Szczególne zalety przypisuje się     akupunkturze w redukcji stresu, poprawy kondycji psychicznej oraz     poprawie jakości snu. Może zostać również zastosowana jako     dodatkowe leczenie i łagodzenie objawów odstawienia alkoholu lub     nikotyny w procesie odtruwania organizmu. Wprowadzanie cienkich     igieł umożliwia poprawę w przypadku dolegliwości związanych z     układem trawiennym, w tym z zespołem jelita drażliwego, zaparć     oraz nudności. Warto podkreślić, że w okresie menopauzalnym,     kiedy kobiety borykają się ze zmiennymi nastrojami i z uderzeniami     gorąca, powinny skorzystać z zabiegu akupunktury, która pomoże w     łagodzeniu tych objawów.      

  • Akupresura pomaga     zredukować stres, wspierać układ odpornościowy przez poprawę     krążenia i ułatwienie w radzeniu sobie z infekcjami i chorobami.

    Akupunktura i akupresura wciąż jest     przedmiotem badań oraz dyskusji. Jest z reguły uważana na     bezpieczną metodę, ale jedynie pod warunkiem wykonywania zabiegu     przez wykwalifikowanego specjalistę, a w przy akupunktury przy     użyciu sterylnych, jednorazowych igieł. Jak w przypadku każdego     zabiegu, należy się liczyć z efektami ubocznymi, takimi jak ból,     krwawienie lub siniaki w miejscach wkłucia. Przed rozpoczęciem     terapii warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli     pacjent cierpi na choroby przewlekłe lub przyjmuje leki. Jeśli     tylko zostaną wykluczone przeciwskazania do zabiegu, połączenie     akupunktury lub akupresury z nowoczesną medycyną, może     zminimalizować konieczność obciążającego leczenia     farmakologicznego i szybciej zniwelować dolegliwości z jakimi     boryka się pacjent.